• Պիտակների օգտագործում
ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ արձանագրել է, որ ԼԳԲՏ համայնքին առնչվող թեման  Հայաստանում պարբերաբար հայտնվում է ուշադրության կենտրոնում, ինչը երբեմն պայմանավորված է լինում օբյեկտիվ առիթներով, իսկ որոշ դեպքերում այն պարզապես  շրջանառվում է քաղաքական դիվիդենտներ հավաքելու նպատակով: ԼԳԲՏ հարցի քննարկումը չշրջանցեց նաև ԱԺ-ում վարչապետի ընտրությունները, և 2018 թ-ի  հոկտեմբերի 24-ին ԱԺ «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը հարցադրում արեց Նիկոլ Փաշինյանին: Վերջինիս ելույթի  գլխավոր պնդումն այն էր, որ ԼԳԲՏ համայնքը վտանգ է ներկայացնում   մեր պետականության համար, և անհրաժեշտ է վերջ տալ այդ «ազգակործան, պետականակործան գործընթացին»:
Իր խոսքում Գևորգ Պետրոսյանը նշեց. «Ուզում եմ ձեր և մեր ուշադրությունը հրավիրել մեկ հարցի վրա. մենք այսօր ունենք մի մեծ սպառնալիք՝ ազգային անվտանգությանը, որի մասին այսօր ցանկալի կլինի հիշատակել: Լուրեր են շրջանառվում, որ նոյեմբերի 15-18-ը Երևան քաղաքում անց է կացվելու համասեռամոլության սիրահարների, նրանց ջատագովների միջոցառում, համաժողով, որին պետք է հաջորդի ինչ-որ քայլարշավ և այլն: Այո՛, դուք ճիշտ եք, մեր պետականության և ազգային անվտանգության համար սպառնալիք է հանդիսանում տնտեսական մենաշնորհը, սպառնալիք է քաղաքական մենաշնորհը, այո՛, շատ ճիշտ եք, մենք չունենք անվտանգ սահմաններ, բայց իմ խորին համոզմամբ, մեզ համար ամենամեծ սպառնալիքը մեր ավանդական ընտանիքի հավանական խոյահարումն է: (…) Կա մի հեղափոխություն, հարգելի՛ պարոն Փաշինյան, որը անձամբ ես դրանում վտանգ եմ տեսնում, կա մի հեղափոխություն, որը ես երբեք չեմ ցանկանա, որ Հայաստանում արձանագրվի, դա հեղափոխությունն է մեր ավանդական ընտանիքների ավանդական բարքերում: Նորից եմ խնդրում, հորդորում, որ մենք՝ բոլորս, համատեղենք մեր ուժերը և իրականացնենք մեզանից կախված ամեն ինչ, օրինական և թույլատրելի հնարավորը՝ մեր ընտանիքներն այդ ազգակործան, պետականակործան գործընթացից ապահովագրելու ուղղությամբ»:
Գևորգ Պետրոսյանը և նրա հետ նույն ճամբարում հայտնված գործիչները շարունակ խոսում են «հայկական ավանդական ընտանիքի», երեխաների շրջանում  «ԼԳԲՏ քարոզչության», ազգի և պետության կործանման թեմաների մասին: ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ կարծում է, որ վերոնշյալ թեմաների շրջանառմամբ էմոցիոնալ ֆոնի ստեղծումը  հաջողությամբ մանիպուլացնում է հասարակությանը,  մարդկանց մեջ վախ է արթնացնում ապագայի հանդեպ և դրդում լուծել արհեստականորեն բարձրացվող խնդիրը՝  այստեղ և հիմա:
Փաշինյանին ուղղվածHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=gseO6jnptYM" HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=gseO6jnptYM"հարցի մեջ Գևորգ Պետրոսյանն օգտագործել է հետևյալ պիտակները. «համասեռամոլության սիրահարներ», «համասեռամոլներ», «համասեռամոլության ջատագովներ»: Հարց  է առաջանում. ի՞նչ իրավունքով են ժողովրդավարական երկրում իրենց սահմանադրական իրավունքներն իրացնել   ցանկացող քաղաքացիները պիտակավորվում որպես «համասեռամոլության ջատագովներ և սիրահարներ»,  և ի՞նչ իրավունքով է կոչ արվում՝ խոչընդոտել նրանց կողմից հավաք կազմակերպելուն:  Հիշեցնենք, որ  համաձայն ՀՀ Սահմանադրության,  հավաքներին մասնակցելու իրավունք ունի յուրաքանչյուր ոք (Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, օտարերկրյա քաղաքացիները և քաղաքացիություն չունեցող անձինք), և ոչ ոք իրավունք չունի խոչընդոտել մարդկանց մասնակցությունը որևէ հավաքի, եթե այն կրում է խաղաղ բնույթ, և եթե հակասահամանդրական կոչեր չեն արվում դրա ժամանակ։
Գևորգ Պետրոսյանի հարցադրմանը հետևեց ՆիկոլHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=JAMVEC2EuVo" HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=JAMVEC2EuVo"ՓաշինյանիHYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=JAMVEC2EuVo" HYPERLINK "https://www.youtube.com/watch?v=JAMVEC2EuVo"պատասխանը, որը տարընթերցումների տեղիք տվեց:
Նա պատմեց, որ վերջերս եղել է Փարիզում, որտեղ իրեն սուրճ է մատուցել մի հայ երիտասարդ, և երբ ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանը, հարցրել է, թե արդյոք երիտասարդը  չի ցանկանում վերադառնալ հայրենիք, չէ՞ որ հեղափոխություն է տեղի ունեցել, երիտասարդը պատասխանել է, որ հազիվ է փախել  Հայաստանից և հիմա ապրում է իր զուգընկերոջ հետ: Ապա ավելացրեց. «Հայաստանի մարզկենտրոններից մեկից էր (նկատի ունի՝ երիտասարդը), չեմ ասում քաղաքի անունը, որ այդտեղի ժողովուրդը չնեղանա, ասի՝ մեզ հատուկ բան արեց»:  Այնուհետև  Նիկոլ Փաշինյանը ձևակերպում է խնդիրը. «Մենք ընդունու՞մ ենք, որ կան այդ մարդիկ, և եթե ընդունում ենք, ապա ի՞նչ ենք անում, եթե կան այդ մարդիկ, մենք ի՞նչ ենք անում այդ մարդկանց հետ»:   «Մենք» ասելով՝  ո՞ւմ  նկատի ունի Փաշինյանը. ՀՀ քաղաքացիների՞ն, մեծամասնությա՞նը, ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցողների՞ն, թե՞ կառավարությանը: Տարբերակներից ամենախնդրահարույցը, թերևս, այն է, որ  Փաշինյանը, «մենք»  ասելով, նկատի ունի ավանդական սեռական կողմնորոշում ունեցողներին, այսինքն՝ պատրաստվում է նրանց հետ որոշել, թե ինչպես վարվել մեկ այլ խմբի, տվյալ դեպքում՝ ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչների  հետ: Իսկ եթե «մենք» ասելով նկատի ունի բոլոր քաղաքացիներին, ապա դրանց մեջ մտնում են նաև ԼԳԲՏ համայնքի ներկայացուցիչները, և ստացվում է, որ նրանք էլ դեռ պետք է  ընդունեն սեփական գոյության փաստը և մտածեն՝  ինչ պետք է անեն. վտարե՞ն իրենք իրենց, թե՞ սահմանափակեն իրավունքների ճանաչմանն ու պաշտպանությանը միտված՝ սեփական հրապարակային գործունեությունը:
Նիկոլ Փաշինյանի հարցադրումը տեղին չէ, քանի որ լեգիտիմ հնարավորություն է տալիս քաղաքացիների մի խմբին մտածել, որ իրենք իրավունք ունեն որոշել՝ իրենց խմբի վարքից տարբերվող՝ այլ աշխարհայացք ու կենսակերպ ունեցող ՀՀ քաղաքացիների ճակատագիրը: Մինչդեռ ՀՀ Սահմանադրության մեջ նշված է, որ բոլոր մարդիկ հավասար են օրենքի առաջ և առանց խտրականության հավասարապես պաշտպանվում են օրենքով, ինչպես նաև ամրագրված է, որ խտրականությունը՝ կախված սեռից, ռասայից, մաշկի գույնից, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումից, գենետիկական հատկանիշներից, լեզվից, կրոնից, աշխարհայացքից, քաղաքական կամ այլ հայացքներից, ազգային փոքրամասնությանը պատկանելությունից, գույքային վիճակից, ծնունդից, հաշմանդամությունից, տարիքից կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներից, արգելվում է:
Նիկոլ  Փաշինյանը շարունակում է իր միտքը. «Եկեք որոշենք՝ մենք քրեական օրենսգրքում հոդվա՞ծ ենք ավելացնում, եկեք որոշենք՝ մենք այդ մարդկանց բոլորին հավաքում, Հայաստանից դու՞րս ենք անում, եկեք որոշենք՝ մենք այդ մարդկանց գոյությունը որպես այդպիսին, ընդունու՞մ ենք, թե՞ ասում ենք, գիտե՞ս ինչ, քարոզչություն մի արեք ձեր համայնքը ընդլայնելու, ուրիշներին ներգրավելու… չգիտեմ, չգիտեմ»: Խնդրահարույց է, որ ժողովրդավարությունը որպես կարևորագույն  արժեք ներկայացնող վարչապետը կարող է նման ընտրություն առաջարկել ՀՀ քաղաքացիներին, իսկ եթե օրինակները բերվում էին որպես  խոսքն ավելի ազդեցիկ դարձնելու արտահայտչամիջոց՝ տողատակում հասկացնելով, որ նման բան անթույլատրելի է, ապա հարց է առաջանում՝ որքանով է ճիշտ հասկացվել հաղորդագրությունը մարդկաց կողմից, և արդյոք մարդկանց մի ստվար զանգված չի ենթադրել, որ իրավունք ունի և  կարող է որոշել օրինակ՝ վտարել ԼԲԳՏ համայնքի ներկայացուցիչներին: Իսկ ինչ վերաբերում է քարոզչությանը, ապա նույն ինքը՝ Նիկոլ Փաշինյանն է իր ելույթում ասում, որ բնության մեջ կա նույնասեռականների հստակ տոկոս, որը փոփոխության չի ենթարկվում: Հետևաբար՝ անհասկանալի է դառնում, թե ԼԳԲՏ քարոզչություն ասվածն ի՞նչ է: Ընդհանրապես, տարբեր խմբերի իրավունքների ճանաչմանն ու պաշտպանությանն ուղղված հրապարակային գործունեությունը պետական մակարդակով որպես նեգատիվ բնույթի քարոչություն դիտարկելը,  բնորոշ է ավտորիտար ռեժիմներին և հակասում է դեմոկրատական պետության հռչակած արժեքներին:
Փաստորեն, Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթում անընդհատ երկիմաստ  հայտարարություններ է անում, հավանաբար, իր պոպուլյարությունը չնվազեցնելու և ԼԳԲՏ թեմայի շուրջ հասարակության մեջ առկա հնարավոր կոնֆլիկտը չխորացնելու նպատակով: Մինչդեռ, իշխանությունները պարտավոր են ոչ միայն պաշտպանել քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքները և թույլ չտալ մարդու հիմնարար իրավունքների ոտնահարում, այլև՝  պարտավոր են  դատապարտել մարդու  իրավունքները ոտնահարելու միտում ունեցող յուրաքանչյուր հրապարակային խոսք:
Հաղորդակցությունների տեսություններում նշվում է, որ կարևոր է ոչ միայն այն, թե ինչ ես ասում, այլ նաև՝ թե ինչպես ես ասում և, ի վերջո, ուղարկածդ հաղորդագրությունը  արդյո՞ք ընկալվում է նույն իմաստով, որով ասված է եղել: Ակնհայտորեն Նիկոլ Փաշինյանի ելույթը խնդրահարույց է, քանի որ տարընթերցման   առիթներ է տալիս:
Իհարկե, փաստերը բավարար չեն պնդելու համար, որ միտումնավոր բազմիմաստ հայտարարություններ են արվել՝ նպատակ ունենալով մանիպուլացնել մարդկանց, շատ հավանական է, որ նաեւ խնդրի ոչ խորքային իմացությունն է նման ելույթների և հարցադրումների պատճառ դարձել: Այդուհանդերձ, ԴԵՏԵԿՏՈՐԸ եզրակացնում է, որ Պետրոսյան-Փաշինյան հիշյալ երկխոսության նման քննարկումները  կարող են նպաստել հակասահմանադրական դիսկուրսի լեգիտիմացմանը:

• Использование ярлыков
ДЕТЕКТОР констатирует, что в Армении тема ЛГБТ-сообщества периодически появляется в центре внимания, что иногда бывает обусловлено объективными поводами, а в некоторых случаях она просто распространяется для сбора политических дивидендов. Обсуждение вопроса ЛГБТ не обошло также выборы премьер-министра в Национальном собрании, и 24-го октября 2018 года депутат фракции «Царукян» Геворг Петросян обратился к Николу Пашиняну с соответствующим вопросом-речью. Главное утверждение выступления последнего состояло в том, что ЛГБТ-сообщество представляет собой угрозу нашей государственности, и необходимо положить конец этому «разрушительному для нации и для государственности процессу».
В своём выступлении Геворг Петросян отметил: «Хочу обратить ваше и наше внимание на  один вопрос: сегодня у нас есть большая угроза национальной безопасности, о которой желательно упомянуть сегодня. Распространяются новости о том, что 15-18 ноября в городе Ереван будет проведено мероприятие любителей гомосексуализма, их приспешников, конгресс, за которым последует какой-то пеший поход и так далее. Да, вы правы,  экономическая монополия представляет собой угрозу для нашей государственности и национальной безопасности, политическая монополия является угрозой, да, вы очень правы, у нас нет безопасных границ, но, по моему глубочайшему убеждению, самая большая угроза для нас — возможное  разрушение устоев нашей традиционной семьи. (…) Есть одна революция, уважаемый господин Пашинян, в которой я лично вижу опасность, есть революция, которой я бы никогда не хотел, чтоб она была осуществлена в Армении, это революция в традиционных нравах наших традиционных семей. Я снова прошу, призываю, чтобы мы все объединили наши силы и сделали всё зависящее от нас, законное и допустимо возможное, чтобы защитить наши семьи от этого разрушительного для нации и государственности процесса».
Геворг Петросян и его единомышленники беспрестанно говорят о «традиционной армянской семье», «пропаганде ЛГБТ» среди детей, о темах разрушения нации и государства. ДЕТЕКТОР считает, что создание эмоционального фона путем распространения вышеупомянутых тем успешно манипулирует обществом, заставляет людей опасаться будущего и толкает к «решению» искусственно поднятой проблемы — здесь и сейчас.
В вопросе, адресованном Пашиняну, Геворг Петросян использовал следующие ярлыки: «любители гомосексуализма», «гомосексуалисты», «приспешники гомосексуализма». Возникает вопрос: по какому праву желающие осуществить свои конституционные права в демократической стране граждане клеймятся как «любители и приспешники гомосексуализма», и по какому праву призывается воспрепятствовать  проведению собрания. Напомним, что, согласно Конституции РА, каждый имеет право участвовать в собраниях (граждане Республики Армения, иностранные граждане и лица без гражданства), и никто не имеет право препятствовать участию людей в каком-либо собрании, если оно имеет мирный характер и если во время проведении которого не делаются антиконституционные призывы. На вопрос Геворга Петросяна последовал ответ Никола Пашиняна, который дал повод для неодназначных толкований.
Он рассказал, что в недавно был в Париже, где ему подал кофе молодой официант-армянин, и когда Пашинян, спросил, не желает ли молодой человек вернуться на родину, ведь произошла революция, молодой человек ответил, что он еле убежал из Армении и теперь живёт со своим партнёром. Затем Пашинян добавил: «Он (молодой человек), был из одного из районных центров, не называю город, чтобы там народ не обиделся и сказал — он нарочно сделал это». Затем Никол Пашинян формирует проблему: «Мы признаем, что эти люди есть, и если признаем, то что мы делаем? Если есть эти люди, то как мы с ними обходимся?» Говоря «мы», кого имеет ввиду Пашинян? Большинство  граждан РА, людей, имеющих традиционную сексуальную ориентацию, или правительство? Из всех вариантов самый проблемный вариант, конечно, тот, что Пашинян, говоря «мы», имеет ввиду граждан РА с традиционной сексуальной ориентацией, то есть, в этом случае одна социальная группа собирается решать, как поступить с другой группой, в данном случае — с представителями ЛГБТ сообщества. Если, говоря «мы», он имеет в виду всех граждан РА, то в их число входят также представители ЛГБТ сообщества, и получается, что и они  должны  принять факт собственного существования и подумать над тем, что им следует сделать: изгнать самих себя, или ограничить собственную общественную деятельность, направленную на признание и защиту своих прав?
Такая постановка вопроса Николом Пашиняном неуместна, так как даёт легитимную возможность группе граждан думать, что они имеют право решать судьбу граждан РА, у которых иное мировоззрение или иной образ жизни и т.п. Тогда как в Конституции РА отмечено, что все люди равны перед законом и защищаются законом, кроме того закреплено, что дискриминация по признаку пола, расы, цвета кожи, этнического или социального происхождения, генетических признаков, языка, религии, мировоззрения, политических или иных убеждений, принадлежности к национальным меньшинствам, имущественного положения, рождения, инвалидности, возраста или личных или других обстоятельств социального характера, запрещена.
Никол Пашинян продолжает свою мысль: «Давайте решим — мы добавляем статью в уголовный кодекс, давайте решим, мы собираем всех этих людей и выгоняем из Армении, давайте решим, мы принимаем существование этих людей, как таковых, или говорим, знаешь что, не пропагандируйте расширение вашего сообщества, привлечение других… не знаю, не знаю».
Проблемно, если премьер-министр, рассматривающий демократию как самую важную ценность, может предложить такой выбор гражданам РА, а если примеры приводились в качестве средства выражения, чтобы сделать речь более выразительной, давая понять, что на самом деле такое недопустимо, то возникает вопрос — насколько правильно было понято послание людьми, и действительно ли значительная масса людей не предположила, что имеет право и может решить, например, выдворить представителей ЛГБТ сообщества.
Что касается пропаганды, то сам Никол Пашинян в своём выступлении признает, что в природе есть устойчивый процент гомосексуалистов, который не поддаётся изменению. Следовательно, становится непонятным, что означает пропаганда ЛГБТ. Вообще, рассмотрение на государственном уровне общественной деятельности, направленной на признание и защиту прав разных групп  в качестве деструктивной пропаганды, характерно для авторитарных режимов и противоречит ценностям, провозглашённым демократическим государством.
Фактически, Никол Пашинян в своём выступлении непрерывно делает двусмысленные заявления, вероятно, желая избежать заявлений, которые могли бы снизить его популярность и не желая углублять возможный в обществе конфликт по теме ЛГБТ. Между тем, власти обязаны не только защищать конституционные права граждан и не позволять нарушений основных прав человека, но и обязаны осуждать каждое публичное выступление, которое может поспособствовать нарушению прав человека. В теории коммуникации отмечено, что важно не только то, что говорится, но и то, как говорится и, в конце концов, действительно ли ваше послание воспринимается в том же смысле, в котором оно было сказано. Очевидно, что выступление Никола Пашиняна проблематично, так как оно даёт поводы для неправильного истолкования.
Конечно, нет достаточных фактов, чтобы настаивать на том, что многозначные объявления были сделаны целенаправленно и имеют манипулятивную природу, весьма вероятно, что  причиной подобных выступлений и постановок вопросов является неглубокое владение проблемой. Тем не менее, ДЕТЕКТОР делает вывод, что такие обсуждения, каким является диалог Петросяна с Пашиняном могут способствовать легитимации антиконституционного дискурса.